תיאור מקרה 20.07.2020

תיאור מקרה: הפרעת תפיסה מתמשכת כתוצאה משימוש בחומרים הלוצינוגנים

HPPD עלול לפגוע ביותר מ-50% מהמשתמשים בחומרי ההזיה הנפוצים והפרעה זו לעתים קרובות מתפספסת באבחנה

קבוצת רופאים ממרכז המחקר והטיפול בהתמכרויות של מחלקת הבריאות במוסקבה פרסמה לאחרונה בכתב העת Journal of addictive diseases מאמר המתאר קריטריונים אבחנתיים, התייצגות קלינית ואפיון סוגים של הפרעת תפיסה מתמשכת הנגרמת על רקע שימוש בחומרים הלוצינוגנים (HPDD - hallucinogen persisting perception disorder). המאמר כולל גם תיאור של גישות עדכניות לטיפול בתופעה. בנוסף, מוצגים בו שלושה תיאורי מקרה המדגימים סוגים שונים של הפרעה זו.

תיאור המקרה הראשון מתאר חולה בן 23 עם היסטוריה קודמת של צריכת קנאביס, שדיווח על HPDD סוג I לאחר שימוש בפטריות פסילוסיבין עם כמויות קטנות של אלכוהול וחשיש. חודש לאחר מכן, לאחר שימוש חוזר בקנאביס, שוב הופיעו אותם עיוותים חזותיים ושמעיים. במהלך השנה שלאחר מכן, ההזיות חזרו עם צריכת קנבאינואידים טבעיים אך לא עם צריכת אלכוהול. הסימפטומים פחתו תוך שנה.

שני המקרים האחרים השייכים ל-HPDD סוג II הופיעו בקרב חולים שצרכו אקסטזי (MDMA). בשני המקרים של HPPD סוג II לאחר השימוש באקסטזי, המצב אותו חוו המטופלים תואר כגורם ללחץ משמעותי ולחרדה. שני החולים פנו לקבלת עזרה רפואית וקיבלו טופיסופם, למוטריגין וסרטרלין. לאחר מכן, בשני המקרים, ליקויי הראייה נהיו פחות חריפים, אך לא עברו לחלוטין.

על פי הסקירה, HPPD עלול לפגוע ביותר מ-50% מהמשתמשים בחומרי ההזיה הנפוצים והפרעה זו לעתים קרובות מתפספסת באבחנה. מחברי המאמר מדגישים כי חולים הסובלים מ-HPPD יכולים להופיע במסגרות קליניות שונות וכי על רופאים בכלל המסגרות להיות מודעים למצב זה.

מקור:

Skryabin, Valentin Yurievich, Maria Vinnikova, Anna Nenastieva, and Vladislav Alekseyuk. "Hallucinogen persisting perception disorder: A literature review and three case reports." Journal of addictive diseases (2019): 1-11.

נושאים קשורים:  תיאור מקרה,  HPPD,  פלאשבק,  הזיות,  הפרעת תפיסה מתמדת,  מחקרים
תגובות